Napište nám              

Tiskový servis

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

ZE VŠEDNÍHO DNE ZA ROMANTIKOU

Tramping v jižních Čechách

Výstava Prachatického muzea    4. dubna – 31. května 2017

TRAMPING. Český návrat k přírodě

Tramping, trampování, trávení volného času ve volné přírodě, v provizorních chatkách, srubech a osadách, při ohni a se zpěvem a kytarami, to je ryze český fenomén. Vznikl na počátku 20. století jako česká reakce na velká hnutí, přicházející z anglosaského světa - skauting a zálesácký woodcraft. Brzy se rozšířil z centrálního území na soutoku velkých řek v okolí Prahy do celého Československa, přežil tragická období nacistické okupace i komunistického režimu a existuje dodnes. Byť nelze přímo říci, že vzkvétá, neboť trampové dneška jsou většinou věkové vyzrálí a mladých mezi nimi ubývá. Přesto je nás stále mnoho, pro které je tramping, zároveň hnutí i životní názor, stále srdeční záležitostí.

Výstava Prachatického muzea představuje tramping v jeho různých podobách, jeho počátky a vývoj se zvláštním zaměřením na jižní Čechy a Pošumaví. Ukazuje, jaký je rozdíl mezi trampem a čundrákem a co je oba odlišuje od až vojácky organizovaného skauta. Slovem, obrazem i originálními trampskými proprietami se pokouší navodit tu jedinečnou atmosféru volnosti a útěku od civilizace do „panenské“ přírody, která nutí každého trampa navléct speciální úbor, popadnout tlumok, usárnu  nebo batoh a vyrazit za voláním modravých dálek.


Výstava Prachatického muzea

Co s tím strdím?

Včelařství, voskařství, perníkářství

4. 10. – 30. 12. 2016

Otevírací doba  úterý – neděle  10 – 16 hodin

 

 

Když praotec Čech vystoupil na horu Říp a rozhlédl se po okolní krajině, k svému uspokojení spatřil zemi zaslíbenou – zemi „mlékem a strdím oplývající“. Spojení mléka a strdí jako výraz nejvyššího blahobytu přejali staří čeští kronikáři ze starověké literatury. Víte ale, co že to to pověstné strdí je?

Na výstavě Prachatického muzea „Co s tím strdím?“ se dozvíte nejen to, kdo strdí vyráběl, ale také to, k čemu bylo dobré. Jistě již tušíte, že to vše nějakým způsobem souvisí se včelařstvím, voskařstvím nebo perníkářstvím. A pokud si chcete prohloubit znalosti o minulosti těchto oborů lidské činnosti, pak je pro Vás výstava Prachatického muzea to pravé. V části zaměřené na včelařství se můžete seznámit se životem včely a s tím, jak úchvatné dílo vytváří. Představí se také artefakty odkazující na starší i novější způsoby včelaření a stranou nezůstane ani historie prachatického včelařského spolku. Vždyť český včelařský spolek oslaví v příštím roce 95 let svého působení v Prachaticích.

Pojmy jako táfle, hůlky, konfekty, marcipány nebo drůbeřka Vám napoví, jak rozmanitá byla perníkářská produkce. Seznámíte se s ní prostřednictvím podmanivé krásy starých vyřezávaných forem. Stranou ale nezůstanou ani novější obrysové formy a výrobky z nich.  A pokud budete chtít poznat některé prachatické perníkáře i jménem, máte jedinečnou příležitost.

Jedno jméno ostatně můžeme prozradit hned – Josef Allesch, perníkář a především voskař, jehož pozůstalost se budoucím generacím zachovala právě díky Prachatickému muzeu. Propojení perníkářského a voskařského řemesla nebylo v minulosti žádnou výjimkou. Voskařům je ale věnována samostatná část výstavy. Do jejich produkce nemusely zdaleka spadat pouze svíčky nebo voskové obětinky. Vosk byl až do vynálezu umělých hmot nejšířeji použitelnou tvárnou hmotou, kterou využívali i mnozí voskaři – specialisté. Někteří se zaměřovali jen na úzkou, až uměleckou produkci, a také s ní se budete moci na výstavě seznámit.

 

K výstavě je připravena řada doprovodných akcí. Jejich termíny sledujte, prosím, na našich webových a facebookových stránkách.


10. červen - 11. září 2016

Za poklady ze starých šperkovnic, truhel a skříní


Nahlédněte s námi do šperkovnic a šatníků našich babiček a prababiček! Dámskou dobovou módu, oděvní doplňky, šperky a další umělecko-řemeslné předměty především z let 1900 až 1940 představí v červnu letošního roku sběratelka Milena Drtinová v prostorách Prachatického muzea.  V hlavní roli se představí kabelky, vějíře, pudřenky, manikúry, šitíčka, toaletní soupravy, vyšívané pompadúrky, flakonky na parfémy, klobouky, šaty, perelíny, slunečníky, špacírky a další a další předměty, které před sto lety tvořily nezbytné vybavení každé dámy a pána. Výstava bude zajímavá i pro muže, na které sběratelka samozřejmě nezapomněla, stejně tak ani na dětské návštěvníky.

Dlouholetá sběratelka Milena Drtinová představí svou kolekci v tomto rozsahu po páté. Nutno podotknout, že každá z výstav je pravidelně obměňována tak, aby stálí a věrní návštěvníci stále objevovali nové exponáty a měli se čím potěšit.

V Praze mohli návštěvníci obdivovat pouze dámské doplňky, v Písku pak dámské doplňky i výbavu domácích kuchyní a sbírku skla, porcelánu a příborů, na zámku Orlík byla expozice pozměněna, část výstavních exponátů bylo k vidění i v Milevském muzeu, rozšířenou o největší sbírku špacírek v ČR a dětské kojenecké oblečení a pro Prachatické muzeum si vystavovatelka přichystala další obměnu v podobě nových oděvních doplňků a klobouků.

Nejmilejšími exponáty sběratelky jsou korálkové kabelky-pompadourky, vějíře, smaltované toaletní soupravy, pudřenky a dozičky, manikury s nádhernými florálními motivy. Nejvíce si cení i miniaturního tanečního pořádku ve smaltu a raritních detailně malovaných flakonů se smalty, dále jí uchvátily malby secesních dam na porcelánu a na skle, kterých několik uvidíte.

Milena Drtinová sbírá exponáty od útlého mládí, první její úlovek byl právě korálková kabelka, ke kterým má tak vřelý vztah. Exponáty se dají těžko spočítat, poněvadž se jedná třeba o drobnosti jako jsou brože, ale i velké kusy, jako jsou figuriny z let 1900. Třeba kabelek  je 300ks, klobouků, které začala sbírat teprve letos v lednu má již 16 ks………

 

 

 


 

8. ročník jihočeského veletrhu cestovního ruchu KOMPAS proběhne 28. – 29. dubna 2016. Koncept se od minulých let významně změnil a je rozdělen na dvě základní části:

 

1. Odborný program: Krajské fórum cestovního ruchu – setkání odborníků v CR, 28. 4. 2016, od 10:00 do 13:00 se zaměřením na produkt v cestovním ruchu v Jihočeském kraji

 

2. Veletržní program:

a. čtvrtek 28. 4. 2016, 14:00 – 20:30 – vystavovatelé z Jihočeského kraje a doprovodný program zaměřený na cílovou skupinu 18 – 30 let. Čtvrteční program obsahuje například vystoupení Jakuba Vágnera (ryby a s nimi spojené cestování), Josefa Škvora (maratonec o lidských hranicích), Ondřeje Šmolíka (projekt Feldou do Číny), ale i youtubera Vladavideos a  barmanskou show a soutěže o hodnotné ceny.

Celý čtvrtek navíc budou probíhat mimo hlavní podium sportovní soutěže (trenažéry), lezecká stěna, slaňování, ale i program pro menší děti, např. skákací hrad, soutěže, malování na obličej, k dispozici bude také fotokoutek.

 

b. pátek 29. 4. 2016, 9:00 – 17:30 – vystavovatelé z Jihočeského kraje a doprovodný program zaměřený na cílovou skupinu rodiny s dětmi. Páteční program bude plný atrakcí pro nejmenší – cílem je dopoledne nalákat školky a školy s tím, že odpoledne se vrátí s rodiči. Součástí programu bude Divadlo Vítězslava Marčíka, představení Jana Přeučila a Evy Hruškové, kouzelnická show Richarda Nedvěda, nebo vystoupení pohádkového krále Václava Vydry a pokus o rekord v hodu vlaštovek. Celý den budou nabízeny další aktivity pro menší děti, mj. rukodělné aktivity, zajímavé soutěže, kvízy apod.

V průběhu obou veletržních dnů bude rovněž představován tematický rok Jižní Čechy olympijské 2016 a prezentace výrobků Chutná hezky Jihočesky.

 

Celý koncept veletrhu se změnil v tom, že hlavním bude doprovodný program, který naláká (s výraznou marketingovou podporou) větší počet návštěvníků ke stánkům vystavovatelů – jihočeským atraktivitám, infocentrům i oblastem. Jedná se o jediný veletrh cestovního ruchu v ČR, který pro návštěvníky dostupný až do večera (veletržní night-shopping).

 

Podlinkou je program zaměřený na přípravu na víkendové čarodějnice – od košťat po klobouky. Oproti minulým ročníkům došlo ke změně organizačního týmu. Program je plně v režii JCCR s tím, že technickou realizaci řeší společnost METROPOL.

 

Vstup zdarma.

 

Kontakt pro media: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 

 

 

 

 


 

6. duben – 5. červen

Nové nálezy kovových předmětů z Prachaticka

 

Výstava představuje veřejnosti nové nálezy kovových předmětů z doby bronzové a doby železné z okresu Prachatice. Vystaveny jsou zbraně, šperky a nástroje, které byly nalezeny amatérskými hledači pokladů a předány do muzejních sbírek, nebo alespoň zapůjčeny k řádné dokumentaci. Převážně se jedná o ojedinělé nálezy, ale podařilo se získat také tři depoty.

 


 

 

6. duben - 5. červen

PRACHATICKÁ MADONA – JOSEF CHWALA (1906 – 1985)

Výstava k 110. výročí autorova narození

Prachatická madona, Svatý Florián, Krucifix, Vodník, Solná stezka, Pieta, Prachatičtí muzikanti, Svatý Jan, Betlém, Zjevení, Svatý Jiří, Boží hrob, Karlštejn,....více než šedesát vyřezávaných dřevěných plastik a reliéfů od prachatického rodáka Josefa Chwaly bude k vidění v prostorách Prachatického muzea.

Výstava umožní seznámit se s dílem neškoleného tvůrce, pohybujícího se myšlením, způsobem života a nakonec i svými výtvory na okraji společnosti. Ve svém okolí nebyl Josef Chwala ceněn ani lidsky ani umělecky. Většina lidí ho považovala za podivína, blázna, pomatence. V jeho tvorbě postrádající projev řemeslné zručnosti nenalézali místní pražádné zalíbení. Jeho výtvory byly maloměstskému vkusu naprosto cizí a ukázku jeho práce netoužila vlastnit žádná místní kulturní instituce. Pouze lidé s určitým kulturním povědomím a slabostí pro lidovou tvorbu dokázali v řezbách i přes formální nedostatky

objevit a ocenit nekonvenčnost, křehkost, lyričnost, jedinečnost a geniální kouzlo.

„Přijďte se podívat a možná zjistíte, že dílo prachatického rodáka Josefa Chwaly, typického představitele outsider art, vás chytí za srdce.“ dodává autorka výstavy.

 

Autorka výstavy: Zdeňka Oberfalcerová

Film Josef Chwala: Poetická galerie, režie Antonín Jiráček

Zvuková a obrazová instalace: SeeMax s.r.o.

Na realizaci výstavy spolupracovali: Leonard Javorka, Milan Marek

 

Vernisáž výstavy s úvodním slovem Pavla Konečného proběhne 6. dubna od 16 hodin.

 

 


 

18. 11. – 30. 12. 2015

Cesta světla

Z historie svícení

 

Otevřeno kromě pondělí, svátků

Úterý – neděle          10 - 16

 

 

Před dávnými lety spatřili pastýři na obloze světlo hvězdy, která jim označila místo narození malého Ježíška. A od těch dob slavíme Vánoce. Ty jsou se světlem spjaty přímo bytostně. I my dnes vyvoláváme „ducha Vánoc“ mihotavým světlem svíček. Světlo svíček nám pomáhá zastavit čas a trochu se přiblížit předkům.

Čím ale vlastně naši předkové běžně svítili? Používali svíčky jenom ke slavnostním příležitostem, podobně jako dnes my, nebo bylo jejich světlo každodenní záležitostí? A jaké měli další osvětlovací prostředky? A čím vlastně rozdělávali oheň, když ještě nebyly sirky nebo zapalovače?

Prachatické muzeum Vás zve na Cestu světla historií. Podíváme se, čím svítili staří Římané a co se od té doby změnilo. Podíváme se, jaká vylepšení v komfortu svícení nám přineslo 18. století a jaké závratné novinky přineslo století 19. a 20. Seznámíme se s „high-tech“ součástí tehdejších domácností - astrální a moderátorovou lampou. Přesvědčíme se, jak rozmanitý může být svět petrolejových lamp. A samozřejmě nebudou chybět ani svícny – kovové, porcelánové, skleněné, dřevěné nebo plechové, jednoduché i složitě zdobené.

Základem výstavy je nově restaurovaná sbírka svítidel Prachatického muzea. Doplněná je o poklady z jiných jihočeských a západočeských muzeí. Cesta světla tak nabízí pestrou škálu historických svícnů, lampiček a luceren. Zimní krátké dny jsou jako stvořené k tomu, abychom si na ni „posvítili“.

 

Výstavou Cesta světla se Prachatické muzeum přihlásilo k Mezinárodnímu roku světla, kterým byl rok 2015 vyhlášen.

http://www.roksvetla.cz/

 

 


 

 

Letní akce Prachatického muzea

Stejně jako v minulých letech i letos se Prachatické muzeum přidalo se svou troškou do mlýna k nabídce akcí pořádaných v rámci Dětského prázdninového pasu. A co jsme pro vás nachystali? První akcí bude výtvarný workshop, zaměřený na recyklaci odpadového materiálu z domácnosti, konkrétně roliček od toaletního papíru. Následovat bude výlet nazvaný Putování krajem Mistra Jana Husa. Koncem července se můžete těšit na fotoworkshop inspirovaný tvorbou prachatické fotografky Friedl Zdiarsky, která vyrostla v budově dnešního Prachatického muzea. Posledním muzejně pedagogickým počinem v rámci Dětského prázdninového pasu bude, stejně jako loni, Podvečer se soumary. Nebudou chybět historky ze soumarského života, ani možnost opéci si donesené špekáčky. Přehledný soupis letních akcí Prachatického muzea najdete níže.

9.7. Výtvarný workshop – 9 -11hodin, s sebou 20 Kč a pracovní oděv, pokladna muzea

14.7. Putování krajem Mistra Jana Husa – sraz v 8:50 na autobusovém nádraží v Prachaticích, s sebou cca 130Kč na autobus a oběd, svačinu, pevnou obuv. Návrat cca v 16 hodin

21.7. Jak to mohla vidět Friedl Zdiarsky, fotoworkshop – 14-16 hodin, s sebou 10 Kč, digitální fotoaparát s USB kabelem pro připojení k počítači, sraz v pokladně muzea

18.8. Podvečer se soumary – od 16 hodin, s sebou dobrůtky na opékání, dvůr muzea

V případě, že se budete chtít zúčastnit, nahlaste se nejméně den předem na e-mailu Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 

 


 

4. 6. - 30. 8. 2015

Fotografie Šumavy Karla Jáchima

Po úspěšném představení čtyř desítek fotografií dr. Karla Jáchima v Muzeum dějin lesa v St. Oswaldu, představuje Prachatické muzeum část z nich ve vstupní hale muzea. Autor, rodák ze Zuklína, žije v Opavě, fotografuje však Šumavu více než 50 let. Vystavené  fotografie jsou z jeho pobytu na Šumavě  v roce 2014. Prachatické muzeum má ve svých sbírkách celkem 20 fotografií tohoto autora.

 

 


 

7. 5. - 23. 8. 2015

Konec 2. světové války na Prachaticku

Dne 7. května v 17 hodin bude po skončení bojů o radnici zahájena vernisáž výstavy Konec II. světové války na Prachaticku. Výstava přiblíží některé momenty z prvních květnových dnů, na deseti panelech jsou stručně připomenuty některé události (poslední padlý americký voják, konec 1. tankové armády, demarkační linie, partyzánská skupina Šumava II…). Ve vitrínách jsou umístěny dobová militária ze sbírek Prachatického muzea, Jihočeského muzea i soukromých sběratelů. Na monitoru si návštěvník může zvolit záběry amerických vojenských kameramanů zachycující nejen radostné okamžiky osvobození, ale také např. pohřeb obětí pochodu smrti ve Volarech. Výstava bude otevřena do 23. srpna.

 


 

17.3. – 26.4. 2015

Příběhy sbírkových předmětů

Nové přírůstky a předměty konzervované – restaurované

 

Každý předmět si „prožije“ svůj vlastní příběh. Ve chvíli, kdy se dostane do muzea a stane se sbírkovým předmětem, začíná pro něj příběh nový. Odborní pracovníci z nich vytvářejí sbírky, které trvale uchovávají, evidují, odborně zpracovávají, vystavují, konzervují  a  restaurují.

Prachatické muzeum na výstavě představí předměty, které získalo   do svých sbírek za posledních deset let. V samostatné části výstavy jsou prezentovány exponáty, které byly konzervovány a restaurovány, jak v dílnách Prachatického muzea, tak externími restaurátory. Nově získané předměty jsou většinou vystaveny v původním stavu, je tedy patrný rozdíl a možnost srovnání s předměty restaurovanými. Mezi množstvím předmětů mohou návštěvníci obdivovat olejomalbu prachatického malíře Ludwiga Tilpa z roku 1860, soubor orientálních zbraní nebo téměř kompletní ševcovskou dílnu, která se dochovala v Nové Houžné. Z restaurovaných exponátů to jsou myslivecké pušky z poloviny  19. století a v neposlední řadě svatební šaty z roku 1910. Návštěvníci měli možnost vidět tyto šaty v loňském roce na výstavě Čtyři svatby stačí, drahoušku, ve stavu před restaurováním.

 


 

18. 11. 2014 - 30. 1. 2015

V Betlémě, na seně... Jihočeské betlémy

 

Podobně domácky jako lidové koledy, pojímají často látku Narození Páně i lidové betlémy. Určitá bezmoc chudých rodičů božích je lidovému diváku natolik známá, že si událost přisvojuje, snaží se být při tom a vydat ze sebe to nejlepší – stejně jako to sousedská výpomoc žádala v případě potřebného v obci, přinášejí i Ježíškovi  vesničané vše potřebné, každý podle svých možností. U betlémů, které si lidé zhotovovali nebo sestavovali ze zakoupených figurek doma, je v mnohem větší míře než u kostelních betlémů věnována pozornost známému venkovskému prostředí.

Tento obyčejný svět pastýřů s ovečkami i daráčků, nesoucích předměty denní potřeby, nás oslovuje i dnes. Na výstavě Prachatického muzea tak mohou návštěvníci obdivovat nejen historické betlémy, ale i betlémy současných tvůrců,  výtvarně školených i neškolených, pracujících se dřevem, papírem, keramikou, ale i mnoha jinými materiály. Mohou se seznámit s ukázkou dokonalého původního mechanismu Krýzových jesliček z Jindřichova Hradce, obdivovat unikátní šumavský skleněný betlém, nebo se pozastavit nad směsí tragantových, papírových, dřevěných a hliněných figurek v historických betlémech. Historické podmalby uvedou do kontextu současnou betlémovou podmalbu Marie Flaškové a ke slovu přijdou i současní řezbáři: Jiří Drhovský, Jaroslav Frencl, Roman Galek, Vladimír Müller, Dana Nachlingerová, Jiří Netík, Jiří Lain, František Pernica, Karel Titl a mnozí další betlémáři.

 

 


9. 9. – 2. 11. 2014

 

Umělci čistého srdce

(výstava ze sbírek SNG v Bratislavě)

Výstava v Prachatickém muzeu pod názvem Umělci čistého srdce je výběrovou výstavou ze sbírky Slovenské národní galerie a je logickým vyústěním dlouhodobé odborné spolupráce obou institucí.

Autorkou výstavy je Katarína Čierna, kurátorka Sbírky insitního umění SNG, kurátorkou Zdenka Oberfalcerová.

54 malířských a sochařských děl zastoupených 17 slovenskými a českými autory představuje poeticko-realistické, metaforické, lyrické a fantazijní polohy neškoleného umění. Obrázky a plastiky vycházejí z touhy samouků výtvarně se vyjádřit a vznikají pro jejich vlastní potěšení. Autoři svou tvorbu sice berou vážně, netvoří však pro byznys ani pro výstavní síně. Tvorba laiků, malířů instinktu, čistého či prostého srdce, moderních primitivů, nedělních nebo svátečních malířů, nebo jak jsou tvůrci naivního či insitního umění nazýváni, dává nahlédnout do opravdového a přirozeného nitra člověka. Pro návštěvníka výstavy není zařazení tvorby jednotlivých autorů do určité skupiny rozhodující. Podstatné je, jak tato díla přijme, jak ho osloví, zda se v něm objeví těžko postižitelné souznění, možná i překvapivá sounáležitost. Pokud divák nepostaví sám v sobě nepřekonatelné překážky, může pro sebe nalézt to, co autoři do svých děl vložili: obdivuhodnou poetiku života v šedi všedního dne, nevyčerpatelný zdroj pozitivní energie pro unavenou mysl, pramen čisté vody pro vyprahlou

 


 

9. 9. – 2. 11. 2014

Konec starých časů , horké léto roku 1914

Výstava reaguje na významné výročí počátku První světové války. Nesnaží se představit rozsáhlý vojenský konflikt ani prezentovat jeho politické aj. důsledky, ale usiluje o komorní pohled na odraz světodějných událostí v mikrokosmu Prachatic a jejich okolí. Důraz je položen na atmosféru „bezčasí“ v létě 1914 mezi Sarajevským atentátem a vypuknutím války, kdy si nikdo neuvědomoval, že končí „staré časy“, které se po válečné vichřici již nikdy nevrátí, a že po válce bude svět úplně jiný.

Jaké bylo to dusné léto roku 1914, poslední léto staré Evropy a starého světa ? Jaké bylo na jevišti evropských metropolí a aristokratických panovnických dvorů a jaké v provinčním prostředí pošumavských Prachatic ? Na to chce v skromném prostoru malé výstavní místnosti odpovědět tato výstava, která je malým příspěvkem Prachatického muzea k celosvětovému stoletému výročí vypuknutí první světové války. Pomocí stručných textů a mnoha dobových fotografií je přiblížena atmosféra doby a kolekce krásných, nově konzervovaných exponátů přibližuje dobu před rokem 1914, ony „krásné časy“,  které holdovaly krásnu. Zněly v nich krásné operní a operetní melodie, v umění dozníval pozdní romantismus a historizující novoslohy a vládla oku lahodící secese. Lidé se pěkně oblékali a obklopovali se krásnými předměty ke své potěše i k užitku. Krásný, harmonický a příjemný dojem byl víc než pohodlí a praktická užitečnost.

Výstava je doplněna figurálním výjevem, který připomíná tragickou událost v Prachaticích té doby.V prvních dnech první světové války byl v  prachatickém hotelu nalezen mrtvý hrabě Rudolf Wratislaw z Mitrovic. Měl proříznutou krční tepnu. Hrabě byl dragounským nadporučíkem v záloze  Na důkladné vyšetřování nebyl čas, po celé Evropě již zněly výstřely a armáda měla jiné starosti.Dodnes nevíme, co se tu stalo. Tragický konec mladého šlechtice jakoby na prahu válečného běsnění symbolizoval odchod starých časů do propasti historie.

 


13. 6. - 31. 8. 2014

Čtyři svatby stačí, drahoušku


 

Každá žena již od útlého věku touží stát se nevěstou, a i když se vlivem denní reality stane v dospělosti zapřísáhlou odpůrkyní sňatků, pohled na svatební šaty v ní vždycky vyvolá respekt. Svatební šaty nejsou jen módní záležitostí, jsou osobitou výpovědí o ženě, která je nosí, o roli ženy v době, kdy si je pořizuje.

Výstava Čtyři svatby stačí, drahoušku se zaměřila právě na vypovídací hodnotu svatebních šatů. V základním konceptu bylo představit svatební šaty pomyslných čtyř generací a postihnout tak prakticky celé 20. století. S tím, že předvedeme i drobné přesahy do století 19. a 21. Díky zájmu veřejnosti, která nám přinesla nejen svatební fotografie, ale i svatební šaty nevěst a ženichů, a díky vstřícnosti kolegů muzejníků se nám tento koncept podařilo naplnit dokonale. Můžeme tak představit unikátní svatební šaty z roku 1812, svatební čepeček z poloviny 19. století nebo několikery secesní svatební botky i šaty. Zkuste si s námi připomenout jednotlivá období 20. století a přemýšlet o tom, proč si v té které době nevěsta vybrala právě takové šaty. Nebyly to přece vždy jen luxusní materiály, které se na svatební šaty volily. Přijďte si k nám zavzpomínat nebo nabrat inspiraci pro ten svůj svatební den.

Nejen nevěstám je určena současně probíhající prodejní výstava šperků a doplňků, vytvořených různými tvůrci i technikami. Čeká vás např. paličkovaná krajka, korálková výšivka, kanzashi, drátkování a další.

 

 

 


 

8. 4. 2014

Radosti a strasti výzkumu Zlaté stezky v Německu

PhDr. František Kubů, Prachatické muzeum – PhDr. Petr Zavřel, Jihočeské muzeum Č. Budějovice

 

Výzkum Zlaté stezky byl po 23 letech v roce 2013 ukončen. Vydáním knihy o závěrečné části výzkumu v Německu se završilo také zveřejnění výsledků tohoto výzkumu a jeho nositelé se s každodenním touláním krásným krajem Zlaté stezky pomalu loučí. Stále však nezapomínají na své posluchače. V této přednášce se vrátí k výzkumu Zlaté stezky v Německu. Vědu tentokrát ponechají stranou a podělí se o své dojmy a pocity, o které v průběhu pestré a zajímavé práce v krásné krajině nebyla nouze. .

 

 


 

Velikonoční pečení s panem Sobotovičem

Dne 3.4. 2014 od 10 do 15 hodin opět provoní Prachatické muzeum čerstvé pečivo. Postará se o to mistr pekař pečením tradičních velikonočních dobrot (mazanec, jidáše…). Kdo zná pana Sobotoviče, ví, že o legraci a dobrou náladu nebude nouze. Akce je připravena pro veřejnost, vstupné je dobrovolné. Na všechny zvídavé a třeba i trochu mlsné návštěvníky se těšíme v pokladně muzea.

 

Kraslice s paní Lenkou Volkovou

Zajímáte se o tradiční řemesla? Dne 5.4.2014 budete mít příležitost pozorovat při zdobení vajec tradičními technikami opravdového mistra. Od 10 do 15 hodin bude paní Lenka Volková předvádět různé techniky zdobení kraslic a pro zájemce bude připraveno i pár vajíček ke koupi. Ukázka je určena veřejnosti, vstupné je dobrovolné. Zdobení se bude odehrávat v pokladně muzea.

Ve dnech 7.- 9.4. 2014 proběhne workshop zdobení kraslic tradičními technikami (voskem, slámou a sítinou) pro žáky základních škol. Bude probíhat od 8 do 14 hodin. Cena workshopu je 20Kč/dítě. Pro jednu třídu potrvá workshop 60 minut. Děti si donesou 2-3 vyfouknutá vejce. Workshop proběhne v přednáškovém sále Prachatického muzea.

 

 


 

 

Malíři Boškové z Vlachova Březí – společný výstavní projekt Národního muzea a Prachatického muzea

Tiskové oznámení k zahájení výstavy Malíři z Vlachova Březí (1. dubna 2014 – 25. května 2014)

Národní muzeum - Muzeum české loutky a cirkusu, Velké náměstí 43, Prachatice

Prachatické muzeum, Velké náměstí 13, Prachatice

Praha, 31. března 2014

Prachatické muzeum a Národní muzeum – Muzeum české loutky a cirkusu vzdají hold Janu a Jindřichu Boškovým na výstavě Malíři Boškové z Vlachova Březí. Tento společný projekt připomene dvě umělecké osobnosti, které jsou pevně spjaté s Prachatickem, ale zároveň ho svým významem přesahují. Malířský rod Bošků z Vlachova Březí zanechal stopu daleko za hranicemi regionu, a to především díky tvorbě pro loutkové divadlo, cirkusy a poutě. Díla obou umělců (obrazy, kresby, divadelní kulisy), stejně jako šablony či nástroje, které používali, si mohou návštěvníci prohlédnout od 2. dubna 2014 v prostorách obou institucí. Veřejná vernisáž výstavy se uskuteční 1. dubna od 16 hodin.

Výstava Malíři Boškové z Vlachova Březí je prvním společným projektem Národního muzea – Muzea české loutky a cirkusu a Prachatického muzea. Zdeňka Oberfalcerová se v Prachatickém muzeu věnuje sakrální a volné tvorbě malířů Bošků, přičemž se podrobně zabývá technikami, které při malbě používali. Lenka Šaldová v Muzeu české loutky a cirkusu představuje tvorbu malířů Bošků pro loutkáře a ochotníky – ukazuje, čím se inspirovali a jaké náměty zpracovávali. Autorky výstavy tak nahlížejí na téma z různých úhlů pohledu, doplňují se, aby dohromady složily výmluvný obraz o životě a tvorbě dvou pozoruhodných osobností.

JAN BOŠKA (1854–1933)

Zakladatel malířské rodinné tradice se vyučil u malíře Jana Rennera ve Vodňanech písmomalířem, malířem pokojů a štafířem. Při putování po Evropě v době výkonu povinné vojenské služby se poprvé setkal s velkým uměním, ale také s loutkáři, herci, komedianty a cirkusáky, pro které pak maloval divadelní kulisy, bitevní scény, výjevy z lovů a zápasy exotických zvířat. Kromě toho dostával objednávky na zhotovení chrámových obrazů, oltářních plastik, obrazů do kapliček a kaplí křížových cest, nástěnných a stropních maleb kostelů. Posledním okruhem objednavatelů byli obyvatelé Vlachova Březí a okolí, kteří chtěli mít doma od již věhlasného mistra Bošky obrázek světce či světice, svého rodného domu a zamilované krajiny.

JINDŘICH BOŠKA (1893-1964)

Malířskému řemeslu se vyučil u svého otce, od něhož převzal zaběhlou prosperující firmu. Krátce se před tím živil v Praze malováním obrazů a reklam pro cirkus Kludský a dekorací do Pištěkova Lidového divadla. Po návratu do rodinné malířské firmy si přivezl mnoho nových kontaktů a zakázek na vyhotovení kulis, dekorací, reklam a obrazů pro loutkáře, komedianty, cirkusáky a varietní umělce. Dopisy s objednávkami, doplněné návodnými nákresy, fotografiemi či tisky, přicházely od věhlasných rodin Kopeckých, Kludských, Berousků, Kočků, Dubských, Flachsů, Lagronů, Třísků, ale i od společností ze zahraničí. Ve 30. letech nechal Jindřich do střechy domu vestavět ateliér a na místě původní malířské dílny postavil dílnu větší, modernější, s velkou prosklenou stěnou. Na sklonku 30. let a během 2. světové války, kdy zásadním způsobem ubylo zakázek, restauroval obrazy do kaplí křížové cesty na Svatém Duchu a nástěnné a stropní malby v kostele Zvěstování Panny Marie. V 50. letech, po nástupu komunistické diktatury, byla živnost rodiny Bošků zrušena a Jindřich Boška se věnoval malování krajin a vesniček z okolí Vlachova Březí a květinovým zátiším.

Veřejná vernisáž výstavy Malíři Boškové z Vlachova Březí se uskuteční v úterý 1. dubna 2014 v 16:00, začíná v Prachatickém muzeu a pokračuje v Národním muzeu - Muzeu české loutky a cirkusu. Na vernisáži vystoupí sbor Fontána SPgŠ Prachatice.

Vstupenku, která umožní prohlídku obou částí výstavy, lze zakoupit jak v Prachatickém muzeu, tak v Národním muzeu – Muzeu české loutky a cirkusu.

Kontakt do Národního muzea:

Mgr. Tereza Petáková

Oddělení vnějších vztahů

tel: + (420) 224 497 352

mob: + (420) 724 412 255

e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

www.nm.cz, www.muzeum3000.cz

Kontakt do Muzea české loutky a cirkusu Prachatice:

Mgr. et MgA. Hana Patrasová

kurátorka

tel.: + (420) 388 385 714

mob.: + (420) 724 412 269

e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Kontakt do Prachatického muzea

Věra Škopková

tel.: + (420) 388 311 419

e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

  

 

31. březen v 10 hodin

Tisková konference k sezoně 2014

 

 

 

 


 

11.12.

Výsledky soutěže O nejlepší bramborový salát

Odborná porota ve složení pan Petr Stupka, pan Pavel Fencl, paní Blanka Venderová a pan Jan Bauer hodnotila  10 soutěžních vzorků téměř hodinu. Jejich jednomyslný verdikt jsme mohli vyslechnout 11.12. 2013 ve 14 hodin ve Zdravé kuchyni Petra Stupky. Tento verdikt zní:

1.  místo: p. Hoblíková (soutěžní číslo 10)

2.  místo: p. Vítková (soutěžní číslo 3)

3.  místo: CHD SPEKTRUM s.r.o. (soutěžní číslo 9)

4.  místo :CHD SPEKTRUM s.r.o. (soutěžní číslo 8)

5.  místo: p. Dvořáková (soutěžní číslo 5)

6.– 10. místo bez pořadí: Jiřina(soutěžní číslo 1)

a Tereza Havelkovy(soutěžní číslo 2),

p. Vlasatá (soutěžní číslo 6),

p. Frintová (soutěžní číslo 4),

Stroom Dub (soutěžní číslo 7)

 

Soutěž O nejhezčí salát vyhrál Stroom Dub

se soutěžním číslem 7.

 

Výhercům srdečně blahopřejeme.

 

 


 

10.12., 17 hodin

Počátky sakrální architektury v Čechách

Přednáška bude zaměřena na počátky christianizace Čech a s tím spojenou problematiku pohřbívání a výstavby prvních kostelů.


19.11. - 29.12.

Výstava Navaříno, napečíno, naklizíno

Výstava Navaříno, napečíno, naklizíno je poctou všem hospodyňkám, které každoročně připravovaly a připravují naše příbytky pro vstup vánoční atmosféry. Těm současným hospodyňkám se snaží zpříjemnit chvíle předvánočního shonu a uklidnit je, že všechno to předvánoční uklízení, pečení a vaření je dnes už vlastně hračkou. Pojďte se podívat do Prachatického muzea a dozvíte se například, jak vypadaly první vysavače nebo kdy se začaly používat na vytírání podlah mopy. Seznámíte se se spoustou pomocníků do kuchyně, které jste dosud neznali, a podíváte se, jak mohl dříve vypadat prostřený vánoční stůl. Můžete si také sami vyzkoušet servírování jídla, ozdobné skládání ubrousků, anebo ověřit práci svých čichových buněk. Výstava jistě potěší všechny věkové skupiny a věříme, že své si v ní najdou jak ženy, tak muži.

 


12. 11., 17 hodin

Přednáška Počátky železnice na Prachaticku

Přednáška je zaměřena především na trať č. 197 – Číčenice-Prachatice- Volary. Přiblíží méně známé skutečnosti jak z výstavby trati, tak z prvních let její existence. Přednášku doplní více než čtyřicet dobových fotografií.

 


 

11. 10. - 3. 11.

Výstava Andreas Hartauer - tvůrce šumavské hymny

Výstava pořádaná v rámci projektu Porta culturae přiblížila návštěvníkům základní etapy života malíře skla a obchodníka, který vešel do historie jediným počinem – složil slova k již existující melodii. Tief drin im Böhmerwald – Tam v krásné Šumavě je píseň, která se stala neoficiální hymnou obyvatel Šumavy na obou stranách hranice. Osm panelů věnovaných dětství, učňovským létům, pobytu v severních Čechách a St. Pöltenu i památkám na tohoto muže je doplněno rodokmeny Hartauerů na Šumavě a v Novohradských horách. Na obrazovce je pak možné zvolit některou z nahrávek této písně, doplněných filmovými záběry z okolí Zlaté studny a Horské Kvildy – míst, kde malý Andreas prožil dětství

 

 

 


 

24. 9. ,  17 hodin

Cyrilometodějská mise

přednáší Mgr. Pavel Fencl, Prachatické muzeum

Přednáška bude zaměřena na politický a kulturní dopad mise na další vývoj českého státu, význam staroslověnštiny pro vývoj písma a jazyka Slovanů a také na proměny cyrilometodějské tradice a recepce mise v různých obdobích našich dějin

 


 

15. 10, 17 hodin

Bitva u Lipska 1813

přednáší PhDr. František Kubů

Bitva svedená v okolí německého města Lipska ve dnech 16. až 19. října 1813 spadá do napoleonských válek a patří k největším vojenským střetnutím v dějinách. Koalice armád Rakouska, Pruska, Ruska a Švédska v ní porazila podstatně slabší armádu francouzského císaře Napoleona I.  a tento výsledek znamenal počátek konce velkého Korzičana a následně převratnou proměnu celé tehdejší Evropy.  Od této události, které se zúčastnilo i mnoho vojáků z českých zemí a v níž poprvé zazářil slavný vojevůdce Radecký, uběhlo 200 let a Prachatické muzeum k tomuto jubileu připravilo přednášku.........


3. 7. - 30. 9.

 

 

Putování za předky

Výstava České genealogické a heraldické společnosti

Cílem této výstavy je srozumitelnou a přitažlivou formou seznámit širokou laickou veřejnost s pomocnými vědami historickými jakými jsou genealogie a heraldika. Návštěvník výstavy spatří na řadě výstavních panelů ukázky archivních záznamů o předcích, které ho chronologicky provedou od současnosti až k minulosti a umožní mu sledovat vytvoření rodové posloupnosti. Seznámí se s vyobrazením rodokmenu i se zpracováním rodových kronik, které jsou vrcholem dlouholeté trpělivé práce rodopisné badatele. Rodopisná část je bohatě doprovázena výstavkou krásně vypracovaných erbů.

Projekt: PhDr.Jan Podhola a Helena Voldánová

Realizace: Helena Voldánová

Heraldické kresby: Stanislav Kasík, člen ČGHS, Roudnice nad Labem, Mgr.Karel Chobot, člen ČGHS, Udlice, Ing.Jan Oulík, člen ČGHS, Praha, Ing.Arnošt Drozd, člen ČGHS, Praha a Zdeněk Chramosta, člen ČGHS

 


 

7. 6. 2013

17 – 22 hodin

MUZEJNÍ NOC

Letošní muzejní noc bude komornější, než ty předchozí. Důvodem je probíhající rekonstrukce fasády budovy Prachatického muzea z Velkého náměstí. Proto se program, který se v minulých letech odehrával  i před budovou na náměstí, přesune pouze do expozic muzea.

Návštěvníci se letos mohou těšit na dvě komentované prohlídky výstavy Jihočeský zedník Jakub Bursa s Mgr. Pavlem Fenclem. Chybět nebude ani oblíbené představení Šumavského ochotnického spolku, tentokrát na „bursovské téma“. Pro zájemce je připravena i komentovaná prohlídka stálé expozice s PhDr. Františkem Kubů.

Letošní muzejní noc bude velkým lákadlem pro děti. Je pro ně připravena herna Bursův učeň, v ní obří kostky, kresebná soutěž O nejhezčí domeček, Timova cesta hluboko do historie a zpět. Zkrátka nepřijdou ani dospělí. Na ty čeká soutěž v poznávání předmětů z depozitářů muzea.

Po celý večer bude atmosféru zpříjemňovat svou produkcí na akordeon pan Jan Tischler a k tomu bude nachystáno bohaté občerstvení. A co je nejpříjemnější - nejdeme cestou některých našich muzejních kolegů a zachovali jsme vstup na tuto akci opět  zdarma. Srdečně zveme.

Pracovníci Prachatického muzea


21. 5. v 17 hodin

Karel Filip ze Schvarzenberka, vítěz nad napoleonem v bitvě u Lipska 1813

přednáší Mgr. Zdeněk Bezecný, PhD., Historiský ústav Filozofické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích

V letošním roce uplynulo 200 let od přelomového roku 1813, který znamenal zásadní obrat v dějinách Evropy. Velká bitva u Lipska a následující tažení spojeneckých armád do Paříže zlomily dosavadní dominanci Napoleonské Francie a položily základ k novému uspořádání Evropy. Významnou úlohu v tomto vývoji sehrál maršál Karel Filip ze Schwarzenbergu, velitel spojeneckých armád v bitvě u Lipska. Tento jihočeský aristokrat a zakladatel mladší orlické linie schwarzenberského rodu je i předkem nedávného kandidáta na úřad českého prezidenta Karla Schwarzenberga. O jeho osobnosti a významu v historické paměti pohovoří v úterý 21. května 2013 v 17. hodin v Prachatickém muzeu přední znalec schwarzenberského rodu dr. Zdeněk Bezecný, známý v poslední době i svou politickou činností.


2. 5. - 29. 8.

Slánky ze Slaného

Na výstavě Slánky ze Slaného můžete shlédnout malou část sbírky slánek, kterou zapůjčilo, jak z názvu výstavy vyplývá, město Slaný. Slánská sbírka patří k největším  sbírkám tohoto druhu na světě. Ve třech velkých vitrinách na Vás čekají slánky různých podob i stáří. Zajímavostí jsou třeba slánky z Keni, ale i z mnoha jiných vzdálených i blízkých koutů světa.


 

2. 4. 2013 v 10 hodin

Tisková konference k nové sezoně


9. 4. v 17 hodin

Zajímavé osobnosti na pošumavských zámcích

přednáší PhDr. František Kubů, Prachatické muzeum

Přednáška představí pět zajímavých osobností, které žily a působily na pěti pošumavských zámcích v rozmezí dvou staletí od doby romantismu na počátku 19. století až po současnost. Romantickou dobu reprezentuje krásná komtesa Adelaida z Desfoursu na Hrádku u Nechanic. Typ ušlechtilého vzdělaného aristokrata 19. století se představí v osobě barona Františka Xavera Chanovského z Dlouhé Vsi na Němčicích. Dále se bude hovořit o českém vlasteneckém umělci, který to na sklonku 19. století dotáhl až na zámeckého pána, a tím nebyl nikdo jiný než stavitel Národního divadla Josef Zítek na Lčovicích. Idylickou dobu sklonku starých časů monarchie před první světovou válkou poznáme v osobě mladé zámecké komtesy Marie Claudi ze Čkyně a konečně do dramatických a pestrých osudů majitelů pošumavských zámků po druhé světové válce nahlédneme prostřednictvím paní Elišky Haškové-Coolidge z Kundratic u Hartmanic.

 


 

4. 4.

Keramická dílna ve spolupráci s DDM Prachatice

Lektorka Mgr. Lenka Šobrová

Dnes se děti ze ZŠ Vodňanská v rámci výtvarné výchovy zúčastnily keramického tvoření. Stejně, jako jejich předchůdci z minulého měsíce, si vyrobily misky z keramické hlíny a mnozí i ledacos jiného. Po důkladném vyschnutí půjdou výrobky ne vypálení do pece a poté ke svým autorům. Kromě praktických zkušeností získaly děti i základní povědomí o keramice, její historii a technikách. Tvoření z keramiky opět probíhalo ve spolupráci prachatickým Domem dětí a mládeže v budově DDM.  Děkujeme a těšíme se na případné další společné projekty.


2. 4. - 30. 9.

Výstava Jihočeský zedník Jakub Bursa

Prachatické muzeum otevře 2. dubna 2013 výstavu věnovanou zednickému mistru Jakubu Bursovi, jehož 200. výročí narození si připomeneme 21. července. Jakub Bursa je širší veřejností vnímán jako autor především štítů vesnických usedlostí. Méně je již známo, že v rámci stavebních úprav rušil černé kuchyně a zaváděl první zděné sporáky napojené na tzv. vlašské komíny. Proto také na výstavě najdeme kromě modelu statku čp. 11 ve Dvorech u Husince figurální výjev z interiéru, kterému dominuje zděný sporák. Návštěvník má také možnost sledovat rodokmeny Jakuba Bursy a majitele zmíněné usedlosti, po chalupě zvané U Hesů. Jejich autorem je genealog MUDr. Jan Antonín Mager. Bursova zbožnost,  projevující se typickými výjevy na fasádách a štítech budov, je připomenuta i vzpomínkami na poutě a procesí, která  v době Bursova života absolvovali obyvatelé Vlachova Březí a okolí.

Výstava bude otevřena do konce září


25. - 27. 3.

Kraslice s Mgr. Lenkou Volkovou

Lektorka Mgr. Eva Nováková

Ve dnech 25. – 27. 3. 2013 jsme v Prachatickém muzeu vítali jaro starými lidovými zvyky. V cyklu seznamování s tradičními řemesly, určeném žákům základních škol jsme pokračovali zdobením kraslic. Tradiční metody jejich zdobení mistrovsky ovládá Mgr. Lenka Volková, prachatická rodačka, která se ochotně přijela podělit o své umění. Patnáct školních tříd tajilo dech nad jejími kraslicemi, zdobenými voskem, slámou , či jezerní sítinou. Vyfouklá vajíčka pak sami děti zdobily a naučily se tak základům zdobení kraslic těmito tradičními způsoby. Protože se jim vesměs dařilo, věříme , že mnozí z nich budou pokračovat ve starých lidových tradicích.


6. – 7. 3.

Velikonoční výtvarné workshopy

Lektorka Mgr. Lenka Šobrová

S blížícími se Velikonocemi jsme do muzea pozvali děti pátých tříd prachatických základních škol Zlatá Stezka a Národní, aby si vyrobily něco hezkého pro zkrášlení svého domova.  Pro každou třídu byly připraveny čtyři různé výtvarné dílny, kde děti s výtvarnými technikami seznamovaly čtyři zkušené lektorky: Michaela Korbačková, Jitka Volfová, Zdenka Lebedová a Lenka Šobrová.  Celkem si kytičku, motýla, zdobené vajíčko nebo věneček vyrobilo více jak 60 dětí. Dětem i nám ostatním udělaly velikou radost nejen hotové výtvory, ale hlavně zábavný proces tvoření.


5. 3.

Keramická dílna ve spolupráci s DDM

Lektorka Mgr. Lenka Šobrová

V úterý 5. 3. se mladí lidé ze základní školy Vodňanská staly začínajícími keramiky. Nejdříve se dozvěděli něco z historie a širokého využití keramického řemesla a poté měli možnost si jednu z keramických technik vyzkoušet. Každý žák si vytvořil misku skládanou z hliněných kuliček. Nyní misky schnou, pak půjdou na výpal do keramické pece a nakonec každá ke svému tvůrci.

Děkujeme Domu dětí a mládeže v Prachaticích, že jsme se na této akci mohli podílet.


11. - 13. 2.

Pekařství s Augustinem Sobotovičem

Lektorka Mgr. Eva Nováková

V muzeu voněly křupavé houstičky a česnekové placky

Tento týden od pondělí do středy se v Prachatickém muzeu v rámci cyklu Řemesla vystřídalo  téměř 250 žáků prachatických základních škol Zlatá stezka a  Vodňanská. S historií, tentokrát pekařského řemesla  je seznámila Mgr. Eva Nováková. Poté už si všichni mohli vyzkoušet pletení houstiček pod vedením pekařského mistra pana Augustina Sobotoviče a jeho manželky z Volar. Nakonec děti ochutnali své výtvory -  ještě teplé, čerstvé pečivo, po kterém se jen zaprášilo.

Pan pekař k tomu stihl ještě dětem zazpívat písničky a básničky. Představení řemesla pekařského se velice vydařilo a zaměstnanci Prachatického muzea srdečně zvou všechny školáky na další akce. Kompletní nabídku naleznou na našich webových stránkách a nejbližší akce bude již v březnu. Mohou se těšit na zdobení velikonočních kraslic s Lenkou Volkovou a velikonoční výtvarný workshop s Lenkou Šobrovou.